اطلاعيه ها  
 
  كانال ايران پاك در تلگرام  
 

  آلبوم‌هاي "سراب" و "بگو نه"  
 

  مزایده  
 

  توليدات مشترك صدا و سيما و ستاد  
 

  انتشارات  
 

  نظرسنجی  
 
به نظر شما پیشگیری از اعتیاد مقدم بر درمان آن است؟
ارسال نظر

 
مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)
امروز اگر مسوولین نظام جمهوری اسلامی با موادمخدر به سختی مبارزه می کنند، این یک جهاد بزرگ، یک حرکت بسیار عمیق در راه پیشرفت ملت ایران است.
95/12/03

دستگیری 473 هزار مجرم مواد مخدر در استان اصفهان طی 25 سال اخیر/ تجربه مصرف مواد مخدر در دانش‌آموزان اصفهانی پائین‌تر از میانگین کشوری


مشاور دبیرکل و مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: در 25 سال اخیر استان اصفهان 473 هزار و 660 نفر از مجرمان مواد مخدر را توسط نیروی انتظامی دستگیر کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، حمید صرامی پیش از ظهر امروز در کارگاه آموزشی مدرسین میانی طرح توانمندسازی دانش‌آموزان دوره متوسطه دوم، اظهار کرد: جامعه بشریت در قرن بیست و یکم وارد عصر دگرگونی شده که این عصر با چند مؤلفه همراه است که در صورت عدم توجه به آن‌ها با مشکلاتی مواجه خواهیم شد.

وی با بیان اینکه سرعت تغییرات در همه حوزه‌ها اعم از فرهنگی و اجتماعی وجود دارد که ارمغان‌ منفی نیز به دنبال خود خواهند داشت، افزود: یکی از آن‌ها بحث رشد آسیب‌های اجتماعی است و طبق همه مطالعات جهانی که صورت گرفته، اندازه آسیب‌های اجتماعی در حال بزرگ‌ شدن هستند.

مشاور دبیرکل و مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور تصریح کرد: در درجه دوم سه نظام اجتماعی در رأس این آسیب‌ها قرار گرفتند که خانواده، مدارس و محیط‌های آموزشی و محله‌های شهری و روستایی این سه نظام هستند.

وی تأکید کرد: بحث اعتیاد به مواد مخدر، مشروبات الکلی، مباحث سؤاخلاقی و رابطه‌های جنسی سه ضلع مثلت آسیب‌های اجتماعی بسیار مهم در ایران هستند که ماهیت این مسائل بسیار پیچیده هستند.

 

*دستگیری بیش از 473 هزار مجرم مواد مخدر در استان اصفهان طی 25 سال

 

صرامی با بیان اینکه باید اول از همه یک شناخت و درک عمیقی از این موضوع مبارزه با مواد مخدر داشته باشیم، ادامه داد: قطعاً برای کنترل و مهار آسیب‌های اجتماعی در ایران نیازمند به یک دانش تخصصی برنامه‌ریزی هستیم که در صورت عدم وجود آن در برابر مبارزه با آسیب‌ها موفق به مبارزه نمی‌شویم.

وی با بیان اینکه اگر کاملاً بدانیم که در سطح یک مدرسه، محله، خانواده‌ها و جامعه چه می‌گذرد در بحث مبارزه موفق می‌شویم، عنوان کرد: در بیست و پنج سال اخیر استان اصفهان 473 هزار و 660 نفر از مجرمان مواد مخدر را توسط نیروی انتظامی دستگیر کرده، این نیروی انسانی در این استان بسیار گسترده است.

مشاور دبیرکل و مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور خاطرنشان کرد: در ربع قرن اخیر در استان اصفهان توسط دستگاه قضا بیش از 360 تن انواع مواد مخدر، محرک و روان‌گردان ضبط شده است؛ اما آخرین آمارها نشان می‌دهند که وضعیت شیوع مواد مخدر در جمعیت عمومی استان با مقداری رشد مواجه بوده است.

 

*ماری جوآنا در صدر اعتیاد نوجوانان اصفهانی

 

وی با بیان اینکه معنای این آمار جدید این است که دستگاه‌های فرهنگی باید گام‌های جدی‌تر را در حوزه مواد مخدر بردارند، ادامه داد: در جمعیت استان اصفهان الگوی مصرف مواد مخدر در جمعیت عمومی به ترتیب مواد، تریاک، هروئین، حشیش و شیشه هستند که این مواد مخدر بیشترین مصرف را در این قشر از جامعه دارند.

صرامی اضافه کرد: هم‌چنین در بحث الگوهای مواد مخدر در رده سنی نوجوانان به ترتیب مواد مخدر گل (ماری جوآنا)، حشیش و گراس بیشترین مصرف را دارند، این آمار خطرناک است و باید تمام توان خود را برای مبارزه با این ماده‌ها به کار گیریم.

وی اظهار کرد: این چالش‌ها نشان می‌دهند که ما نیاز به افراد متخصص در بحث مبارزه با مواد مخدر داریم که در حال حاضر آموزش و پرورش در این زمینه اقدام کرده و دستاوردهای بسیار خوبی را به همراه خود داشته است.

 

*میانگین مصرف مواد مخدر در دانش‌آموزان اصفهانی پائین‌تر از میانگین کشوری

 

مشاور دبیرکل و مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور عنوان کرد: وضعیت تجربه مصرف مواد در دانش‌آموزان متوسطه دوم و هنرستان‌های استان اصفهان از میانگین کشور پائین‌تر است که اگر با طرح‌هایی بتوانیم مفاهیم ارتقا سلامت را به این جامعه هدف انتقال دهیم؛ قطعاً وضعیت استان در طول برنامه ششم توسعه بسیار بهتر خواهد شد.

وی ادامه داد: بر اساس یک نگاه برنامه‌ای و مطالعات متعدد در کشورهای توسعه یافته به این نتیجه رسیدیم که برای اجرای طرح مبارزه با مواد مخدر طرح را اول از همه در استان قم به عنوان پایلوت اول و بعد از آن استان قزوین به عنوان پایلوت دوم انتخاب شود.

صرامی با بیان اینکه امروز در 12 استان ایران در سه قشر دانش‌آموزان، والدین و معلمان همان دانش‌آموزان طرح‌هایی پیرامون مبارزه با مواد مخدر در حال اجرا است، گفت: استان‌های قم، قزوین، لرستان، مرکزی، خراسان جنوبی، آذربایجان غربی، خوزستان و گلستان از جمله این استان‌ها هستند.

 

*16.8 درصد جمعیت ایران تمایل به مصرف مخدر دارند

 

وی اضافه کرد: در حال حاضر هزار و 650 مدرس زیر چتر آموزش‌های 9 ساعته برای بحث مبارزه با مواد مخدر قرار گرفتند که قرار است این افراد، یک میلیون نفر از دانش‌آموزان ایران را زیر چتر مبارزه با مواد مخدر قرار دهند.

مشاور دبیرکل و مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور تصریح کرد: بر اساس آخرین آمار در سطح کشور میانگین تمایل، میزان مصرف به مواد مخدر درکل جمعیت کشور 16.8 درصد بوده که در استان اصفهان این آمار حدود 12 درصد است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین آمارها 27.9 درصد جمعیت عمومی کشور به مواد مخدر گرایش دارند که در استان اصفهان این میزان آمار 23.4 است.

 

*تنها فعالیت‌های دولتی در زمینه مبارزه با مواد مخدر کافی نیست

 

صرامی با بیان اینکه آموزش و تربیت را نباید از هم جدا کنیم، ادامه داد: در طرح توانمندسازی به دنبال این هستیم تا همه معلمان آهسته‌آهسته در این 12 استان از ظرفیت و پتانسیل 960 هزار مربی آموزشی برای انتقال مفاهیم و بحث انتقال مفاهیم مهارتی استفاده کنند.

وی بیان کرد: ارتقای زمینه اجتماعی دانش‌آموزان است از دیگر اقدامات در دستور کار است که این نگاه یک رویکرد قابل‌توجهی در دولت تدبیر و امید پیدا کرده است.

مشاور دبیرکل و مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: تنها فعالیت‌های دولتی نمی‌توانند بحث مبارزه با مواد مخدر به موفقیت برسانند بلکه حتماً باید آحاد مختلف جامعه اقدام به مبارزه با این موضوع کنند.

 

*وجود نداشتن تشکل‌های دانش‌آموزی برای مبارزه با مواد مخدر در ایران

 

وی با بیان اینکه با 13 میلیون دانش‌آموز در ایران در حال تحصیل هستند، خاطرنشان کرد: این تعداد دانش‌آموز در مدارس کشور در حال تحصیل هستند اما در حال حاضر چند تشکل دانش‌آموزی ضداعتیاد در مدارس داریم؟

صرامی با اشاره به اینکه این طرح توانمندسازی باید بتوانند حس اجتماعی را در دانش‌آموزان تحریک کند، افزود: به جرأت می‌توان گفت که در سطح مدارس تشکل دانش‌آموزی ضداعتیاد نداریم که این نکته بسیار نگران‌کننده است.

وی تأکید کرد: حدود 63 درصد مردم ایران علاقه‌مند به پیشگیری در خصوص مواد مخدر هستند که این سهم در استان اصفهان 70 درصد است، اما مشکل اینجاست که این افراد الگو و مدل ندارند.

 

*55 درصد از والدین پس از گذشت 3 تا 5 سال از معتاد شدن فرزندانشان مطلع می‌شوند

 

مشاور دبیرکل و مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور خاطرنشان کرد: آمارها نشان داده که 55 درصد از پدران و مادران بعد از گذشت 3 تا 5 سال از اعتیاد فرزندان خود مطلع می‌شوند.

وی در خصوص نقش مدارس در اعتیاد دانش آموزان گفت: مدرسه جزئی از جامعه است اما مقصر دانش‌آموزانی که معتاد هستند، فقط آموزش و پرورش نیست چرا که والد بسیاری از این دانش‌آموز معتاد بوده‌اند.

به گزارش فارس، این جلسه برای نواحی و مناطق آموزش و پرورش استان اصفهان با رویکرد پیشگیری از اعتیاد در محیط خانه و مدرسه با حضور مسؤولان کشوری برگزار شد.

نظر شما درباره اين خبر:
  ارسال   صرفنظر  
بازگشت
RSS
 
به گزارش روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان به نقل از خبرگزاری ایمنا؛ همایش راهکارهای علمی و فرهنگی پیشگیری از اعتیاد روز چهارشنبه مورخ 25/11/1396 در محل سالن اجتماعات شهید آوینی دانشگاه آزاد اسلامی شهرضا برگزار گردید. در حاشیه این همایش حمید رضا صرامی مشاور دبیرکل و مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سیاست‌گذاری انجام شده از سوی رهبر معظم انقلاب برای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی، اعتیاد به عنوان اولویت نخست دستگاه‌های اجرایی معرفی شده است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان گفت :در استان اصفهان ۱۰۰ هزار نفر معتاد وجود دارد ، که ۱۰ درصد از آنها زنان هستند. به گزارش روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان مصطفی هادی زاده در همایش راهکارهای علمی وفرهنگی پیشگیری از اعتیاد که در دانشگاه آزاد شهرضا برگزار شد، با اشاره به اینکه در حال حاضر نزدیک به سه هزار نفر معتاد در شهرستان شهرضا شناسایی شده‌اند ، گفت: این نفرات در 11 مرکز درمانی مختلف در حال بهبود هستند.

دکتر رسول زرگرپور با انتقاد از از عدم حضور روسای شورای شهر و شهرداران در جلسات شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان و شهرستان ها اظهارداشت: شهردارن و روسای شوراهای شهر باید حضور در جلسات مبارزه با مواد مخدر و پیگیری مصوبات این شورا را جزو اصلی ترین وظایف خود تلقی کنند و در این مبارزه ی مهم که مورد تاکید مقام معظم رهبری است نقش موثرتری را داشته باشند.

گزارش تصویری همایش صیانت و گفتمان سازی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر و امحاء بیش از ۲۰ تن انواع مواد مخدر غير قابل استحصال دارويي

گزارش تصویری همایش صیانت و گفتمان سازی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر و امحاء بیش از ۲۰ تن انواع مواد مخدر غير قابل استحصال دارويي

گزارش تصویری همایش صیانت و گفتمان سازی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر و امحاء بیش از ۲۰ تن انواع مواد مخدر غير قابل استحصال دارويي

دکتر زرگرپور خاطر نشان کرد: راهی نداریم که با اعتیاد و مواد مخدر با تمام قوا مبارزه کنیم و هدفی نداریم جز اینکه این بلیه را در استان و کشور خود ریشه کن کنیم و چاره ای نداریم که از تک تک مردم و آحاد جامعه و تک تک خانواده ها بخواهیم که در این ارتباط کمک کنند و خود نگهبان و کنترل کننده باشند.

نماینده ولی ‌فقیه و امام جمعه کاشان گفت: یکی از تهدیدهای جدی برای جامعه های بشری امروز به خصوص جوانان، مواد مخدر است که توسط استکبار جهانی برای نابود سازی ملت ها به خصوص مسلمانان برنامه ریزی شده است.

دکتر رسول زرگرپور اظهار داشت: دین باوری مردم اصفهان باعث شده که میزان آسیب های اجتماعی در استان اصفهان از متوسط کشور پایین تر باشد و باید دغدغه ی ائمه جمعه نیز مسائل فرهنگی و کاهش آسیب های اجتماعی مد نظر رهبر معظم انقلاب باشد.

پوربافراني نماينده مجلس شوراي اسلامي به همراه جمالي سرپرست فرمانداري نايين به مناسبت سالروز جهاني مبارزه با مواد مخدر؛ از دبيرخانه شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان بازديد نمودند.

دکتر رسول زرگرپور با اعلام اینکه اصفهان نوزدهمین استان از لحاظ نرخ ابتلا به مواد مخدر است، اظهارداشت: از تیرماه ۹۵ تاکنون، ۳۶ هزار و ۷۰۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر و روان‌گردان توسط نیروهای انتظامی و امنیتی کشف‌ شده است.

شعار سالروز جهاني مقابله با قاچاق و سوء مصرف مواد مخدر از سوی سازمان ملل اعلام گردید.

دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان در تشريح برنامه هاي سالروز جهاني مبارزه با مواد از امحاي ٢٠ تن انواع مواد مخدر غيردارويي در اين استان خبر داد.

در جلسه كميته توسعه مشاركتهاي مردمي شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان بر لزوم به كار گيري پتانسل سمن ها در حوزه پيشگيري از اعتياد تاكيد شد.

رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اعلام نمود: با توجه به مصوبه ی دولت ۱۰ درصد بودجه ی فرهنگی کلان شهرها، باید به امر مبارزه با مواد مخدر اختصاص یابدکه علاوه بر در اختیار گذاشتن این بودجه، حضور شهرداران نیز باعث هماهنگی، همکاری و مشارکت بیشتر با اعضای شورا هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خواهد شد.

دکتر رسول زرگرپور اظهارداشت: با توجه به درپیش بودن تعطیلات نوروزی و ورود مسافرین به اصفهان، معتادین متجاهر با هماهنگی پلیس و بهزیستی جمع آوری خواهند شد.

پنجمين همايش ملي روانشناسي، مشاوره و مددكاري اجتماعي با محوريت اجتماعي شدن امر مبارزه با مواد مخدر و روان گردان ها، روز چهارشنبه چهارم اسفند به همت مسئولان دانشگاه آزاد اسلامي خميني شهر برگزار گرديد.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: نیازمند واکنشی تخصصی در برخورد با پدیده‌های اجتماعی هستیم زیرا با نگاه کهنه و دیروز نمی‌توان به استقبال آینده رفت.

دبیر شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان گفت: از ابتدای سال تا کنون بالغ‌ بر 600 تن مواد مخدر در کشور کشف شده است که این میزان در استان اصفهان 40 تن کشفیات مواد مخدر بوده است.

مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور اظهارکرد: داده ها نشان می دهد که وضعیت تجربه مصرف مواد در دانش آموزان متوسطه دوم و هنرستان های استان اصفهان از میانگین کشور پایین تر است.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
 
  اخبار ستاد مبارزه با مواد مخدر در رسانه ها  
 

  نماهنگ‌هاي پيشگيرانه به روايت آپارات  
 

  پیام‌های پیشگیری از سوءمصرف مواد  
 

  خط ملي اعتياد 09628  
 
  پيوندها  
 
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا