اطلاعیه  
 
.

.  
  كانال ايران پاك در تلگرام  
 

  آلبوم‌هاي "سراب" و "بگو نه"  
 

  توليدات مشترك صدا و سيما و ستاد  
 

  انتشارات  
 

  نظرسنجی  
 
به نظر شما پیشگیری از اعتیاد مقدم بر درمان آن است؟
ارسال نظر

 
96/04/07

استاندار اصفهان:کشف بیش از ۳۶ تن مواد مخدر در یکسال گذشته/ نرخ ابتلا به مواد مخدر در اصفهان پایین تر از میانگین کشور


دکتر رسول زرگرپور با اعلام اینکه اصفهان نوزدهمین استان از لحاظ نرخ ابتلا به مواد مخدر است، اظهارداشت: از تیرماه ۹۵ تاکنون، ۳۶ هزار و ۷۰۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر و روان‌گردان توسط نیروهای انتظامی و امنیتی کشف‌ شده است.

 

به گزارش روابط عمومي شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان، دکتر رسول زرگرپور در نشست خبری به مناسبت سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر، اظهار داشت: مواد مخدر به عنوان زلزله خاموش و ابزار جنگ نرم شناخته شده و یکی از پرسودترین تجارت‌های دنیاست.

رسول زرگرپور با بیان اینکه گردش مالی تجارت مواد مخدر حدود هزار و ۶۰۰ میلیارد دلار در سال است، افزود: ۲۵۰ میلیون نفر در دنیا مواد مخدر مصرف می‌کنند که ۵.۲ میلیون نفر از آنان معتاد حاد هستند.

استاندار و رئيس شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان با اشاره به اینکه ۸۴ درصد تولید تریاک جهان در افغانستان صورت می‌گیرد، گفت: متاسفانه کشور ما نیز از این بلای خانمانسوز به دور نیست و عوامل سیاسی، روانشناختی، فرهنگی، محیطی و خانوادگی از جمله عوامل اصلی روی‌آوری به مواد مخدر در ایران است.

زرگرپور با بیان اینکه ۲۱ آسیب اجتماعی توسط وزارت کشور احصا شده است، تصریح کرد: اعتیاد، طلاق، فحشا و آسیب‌های ناشی از حاشیه‌نشینی از جمله ۴ آسیب اجتماعی است که مبارزه با آن ضروری است.

رئيس شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان با بیان اینکه اعتیاد عامل زندانی ۵۴ درصد از زندانیان استان اصفهان است، اضافه کرد: ۶۴ درصد از معتادان استان اصفهان متأهل هستند، ۲۰ درصد از آنان دارای تحصیلات عالیه و ۲۲درصد از آنان در محیط‌ های صنعتی به اعتیاد مبتلا شده‌اند.

استاندار اصفهان یادآور شد: ۶۵ درصد از همسر آزاری ‌ها، ۵۵ درصد طلاق ‌ها، ۳۰ درصد از کودک ‌آزاری ‌ها و ۲۵ درصد از قتل‌ ها به دلیل اعتیاد به مصرف مواد مخدر است و این آمار نشان ‌دهنده ایجاد معضلات زیاد اعتیاد برای جامعه است.

وی با بیان اینکه از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی بحث مبارزه با مواد مخدر همواره در اولویت بوده و تمام دولت‌ها در این عرصه تلاش کرده اند ، یادآور شد: رویکرد دولت ‌ها قبل از دولت یازدهم مبارزه با توزیع‌ کنندگان بود اما در دولت یازدهم ۲ رویکرد جدید در این بحث دنبال شد که یکی مبارزه اجتماعی با مواد مخدر با کمک نهادهای مردمی و دیگری اولویت قرار دادن اقدامات پیشگیرانه در زمینه اعتیاد است.

رسول زرگرپور خاطر نشان کرد: در همین راستا ۳۲ تشکل مردم‌ نهاد در زمینه مبارزه با مواد مخدر شکل گرفت که بسیاری از آموزش ها و اقدامات پیشگیرانه توسط این تشکل‌ ها انجام می‌شود.

وی با اشاره به برنامه‌ های شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در استان گفت: تداوم جدی برنامه ‌ها در حوزه فرهنگی و پیشگیری مواد مخدر در مدارس، خانواده‌ ها، دانشگاه‌ ها و مکان ‌های صنعتی، اجتماعی کردن مبارزه مواد مخدر با استفاده از ظرفیت نخبگان و رسانه‌ ها، ایجاد اشتغال برای بهبود یافتگان، برخورد قاطع با خرده ‌فروشان و معتادان متجاهر و علمی ‌کردن مبارزه با مواد مخدر با استفاده از ظرفیت ‌های دانشگاه‌ ها از جمله برنامه‌ های شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در استان است که در سه سال اخیر به آن توجه شده است.

رسول زرگرپور با اشاره به مشکلات مربوط به اشتغال بهبودیافتگان اعتیاد در بازگشت به جامعه، گفت: طرح اشتغال بهبود یافتگان اعتیاد در استان از طریق تخصیص تسهیلات تشویقی به صاحبان مشاغل برای استخدام این افراد و اعطای تسهیلات ۴ درصدی صندوق کارآفرینی اجرا می‌شود.

استاندار و رئيس شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان با اشاره به برخورد با خرده‌ فروشان و معتادان متجاهر، اظهار داشت: جمع‌آوری معتادان و ارجاع آنها به مراکز درمانی هم‌ زمان با پاک‌ سازی و مهروموم مکان‌ ها و خانه ‌های محل تجمع آنها باعث کاهش بازگشت معتادین و تجمع آنها در حواشی شهرها شده است.

زرگرپور اضافه کرد: علمی سازی مبارزه با مواد مخدر از طریق همکاری با دانشگاه‌ ها، انجام پروژه‌ های تحقیقاتی و پایان ‌نامه‌ های دکتری از جمله اقدامات انجام شده در زمینه ی مبارزه با مواد مخدر است.

رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان به اجرای طرح کرامت اشاره کرد و گفت: طرح ابتکاری کرامت از سال گذشته در شهرستان ملایر و شهرستان فلاورجان به ‌صورت پایلوت اجرا شد که این طرح با هدف ایجاد بستر اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر به بسیج واگذار شد که در شهرستان فلاورجان در طول مدت اجرای این طرح ۵۷۶ نفر معتاد و ۷۱ عامل توزیع دستگیر و ۳۵ پاتوق پلمب شد.

وی با اعلام اینکه از تیرماه ۹۵ تاکنون، ۳۶ هزار و ۷۰۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر و روان ‌گردان توسط نیروهای انتظامی و امنیتی کشف‌ شده گفت: ۶۶ درصد این مواد تریاک بوده و حشیش، مورفین و هرویین به ترتیب بیشترین فراوانی را در این مواد داشته‌اند.

استاندار اصفهان افزود: ۲۱ هزار نفر در این خصوص دستگیر شده‌اند که ۳۶ درصد از این تعداد مربوط به خرده ‌فروشان، ۴۰ درصد معتادین و ۲.۵ درصد مربوط به زنان بوده است.

رسول زرگرپور تاکید کرد: در ۳ ماهه نخست سال ۹۶ حدود ۶ هزار و ۷۰۰ گرم از مواد مخدر در استان اصفهان کشف و ۵۰ باند مواد مخدر منهدم شده است؛ همچنین در ۴۰۴ منطقه عملیات کشف مواد مخدر صورت گرفته و ۸ هزار ۲۶۹ نفر دستگیر شده‌اند که از این میان ۳ هزار و ۳۰۰ نفر از آنان معتادان متجاهر بوده‌اند.

وی همچنین از انهدام ۲۲۰ باند تهیه و توزیع مواد مخدر و کشف ۷۸۰ دستگاه خودرو از آنان خبر داد و گفت: در سال ۹۵ استان اصفهان در زمینه ی مقابله بامواد مخدر رتبه چهارم کشور و درزمینه یتشکیل جلسات و پیگیری‌ ها رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.

زرگرپور بابیان اینکه نرخ ابتلا به اعتیاد در کشور ۲.۶۵ است، گفت: این نرخ دراستان اصفهان به۱.۹۱ می‌رسد و اصفهان، نوزدهمین استان از لحاظ نرخ ابتلا به مواد مخدر است.

وی با بیان اینکه اصفهان جز در فرهنگ و تمدن اسلامی و شاخصه‌ های مربوط به آن در هیچ زمینه ‌ای رتبه اول کشور را ندارد، گفت: اصفهان در هیچ‌ یک از آسیب‌ های اجتماعی با وجود جمعیت زیاد و مهاجرپذیر بودن استان جزء سه گروه اول کشور نیست.

وی با اشاره به اقدامات شورای مبارزه با مواد مخدر در بخش درمان اظهار داشت: ۴۷۳ مرکز MMT و ۹ مرکز DIS برای پوشش معتادان از نظر درمانی، بهداشتی و غذایی، فعالیت ۲ مرکز سرپرست شبانه و ۳ بیمارستان خورشید، فارابی و مدرس و یک مرکز خصوصی در منطقه زیار برای درمان اعتیاد در استان فعالیت می‌کنند و "درمان اعتیاد" در استان تحت پوشش بیمه قرار گرفته است.

زرگرپور با بیان اینکه در ایام نوروز ۹۶ در راستای پاکسازی چهره شهر اصفهان ۲ هزار معتاد متجاهر به مدت ۳ ماه جمع‌آوری شدند، گفت: این اقدام در افزایش امنیت و کاهش سرقت‌های خرد در اصفهان بسیار مؤثر بود.

وی اضافه کرد: گرایش زنان معتاد برای درمان اعتیاد ۱۵ درصد رشد داشته که ۲ هزار نفر از آنان طی سال گذشته برای درمان به مراکز مربوطه مراجعه کرده‌اند.

استاندار و رئيس شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان با اشاره به کاهش ۶ درصدی مرگ و میر ناشی از مواد مخدر در مردان معتاد و افزایش ۱۰۷ درصدی مرگ و میر ناشی از مواد مخدر در زنان معتاد عنوان نمود: در سال ۱۳۹۴، ۱۳ زن معتاد و در سال ۱۳۹۵، ۲۷ زن معتاد به دلیل مصرف مواد مخدر جان خود را از دست داده‌اند.

رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان گفت: ۲۰ تن مواد مخدر که قابلیت استفاده دارویی ندارند، در روز ۱۳ تیرماه در ورزشگاه آزادی دانشگاه خوراسگان امحا می‌شود و همچنین برگزاری نمایشگاه سیار و پخش برنامه‌های تلویزیونی در راستای پیشگیری و آگاه‌ سازی و برگزاری همایش سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر ازجمله برنامه‌های استان که در هفته مبارزه با مواد مخدر برگزار خواهد شد.

استاندار اصفهان در ادامه ی جلسه به پرسش های متعدد خبرنگاران به طور مشروح پاسخ داد.

نظر شما درباره اين خبر:
  ارسال   صرفنظر  
بازگشت
 
  اخبار ستاد مبارزه با مواد مخدر در رسانه ها  
 

  نماهنگ‌هاي پيشگيرانه به روايت آپارات  
 

  پیام‌های پیشگیری از سوءمصرف مواد  
 

  خط ملي اعتياد 09628  
 
  پيوندها  
 
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا