شعار سالروز جهانی مباره با موادمخدر  
 

  سامانه رسیدگی به شکایات و اعلامات  
 

  كانال ايران پاك در تلگرام  
 

  آلبوم‌هاي "سراب" و "بگو نه"  
 

  توليدات مشترك صدا و سيما و ستاد  
 

  انتشارات  
 

  نظرسنجی  
 
به نظر شما پیشگیری از اعتیاد مقدم بر درمان آن است؟
ارسال نظر

 
99/04/02

آمار پایین اعتیاد در استان اصفهان در مقایسه با کشور


دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اصفهان گفت: در مرحله‌ اول دستگیری معتادان متجاهر، از بین ۱۰۰ نفر، یک نفر به طور قطع مبتلا به کرونا و ۳۰ نفر مشکوک به کرونا بوده‌اند.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، محسن یارمحمدیان ظهر روز دوشنبه دوم تیرماه در نشست خبری با خبرنگاران که به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر برگزار شد، اظهار داشت: شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر سال ۶۷ تشکیل شد و رئیس‌جمهور به عنوان رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام شد، وی نیز دبیر کل کشور را معرفی کرد؛ در استان‌ها استاندار، مسؤول شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر است.

 دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اصفهان اذعان داشت: سیاست‌گذاری، هماهنگی و پیگیری امور برعهده دستگاه‌هایی است که نسبت به مواد مخدر مسؤولیت دارند و عضو این شورا هستند؛ ۱۸ دستگاه اصلی عضو شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان هستند.

 وی افزود: فعالیت‌ها عموماً در حوزه پیشگیری است و دستگاه‌هایی مانند آموزش و پرورش، دانشگاه علوم پزشکی در بخش درمانی و بخش مربوط به حوزه امنیتی در این شورا فعالیت دارند؛ در استان اصفهان پنج کمیته زیرمجموعه شورا وجود دارد.

 یارمحمدیان ادامه داد: ادارات مرتبط نیز در قالب کمیته‌ها عضو شورا هستند، کمیته پیشگیری، مقابله، درمان و حقوقی از جمله کمیته‌ها است که رئیس کمیته نیز معمولاً مسؤول آن اداره است و یک نفر از پرسنل شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر نیز در آن کمیته حضور دارد و نهایتاً موارد مهم به حضور استاندار می‌رسد.

 دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اصفهان درخصوص طرح یاری‌گران عنوان کرد: قرار است که این طرح تا‌ سال ۱۴۰۰ ادامه داشته باشد؛ پس از مصوبه ستاد، تدابیری ابلاغ شده است که امسال نیز با توجه به تدابیر ابلاغی تصمیم به این شکل است که به سمت پیش‌گیری حرکت کنیم.

 وی با بیان اینکه از ابتدای انقلاب قانون مواد مخدر بارها تغییر کرده است، اظهار داشت: در ابتدا تفکری وجود داشت که معتاد را مجرم می‌دانست و در ادامه‌ ذهنیت‌ها به سمت این رفت که معتاد بیمار است ولی امروز اینگونه بیان می‌شود که معتاد درصورتی که خود را برای درمان معرفی نکند، مجرم است بنابراین باید خود را به کمپ‌ها معرفی کرده و هزینه‌ها نیز با خود فرد است.

 یارمحمدیان ادامه داد: اگر معتاد خود را معرفی نکرد، بحث معتاد متجاهر به میان می‌آید که دستگاه‌های امنیتی وظیفه مقابله با آن‌ها را دارند؛ در این طرح تاکید بر پیشگیری شده است ولی در بحث مقابله هم برنامه داریم که بیشتر در بخش شرق کشور فعالیت داشته باشیم که مبدأ این حرکات است.

 دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر بیان داشت: بخشی از طرح در ۲۰ درصد از مدارس استان فعال و انجام شد و در این راستا آموزش مهارت‌های اجتماعی پیش از اعتیاد در ۳۰۰ مهدکودک استان و تعداد هفت کارگاه را اجرایی کردیم؛ هم‌چنین نقشه راهی از تدابیر ابلاغی مقام معظم رهبری که عمدتا در خصوص پیشگیری است نیز در اختیار داریم.

 «دانش بیشتر، مراقبت بهتر»

 وی درخصوص روز جهانی مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: در جایگاه جهانی یک روز را بر این اساس نامگذاری کرده‌اند اما در کشور در این راستا یک هفته‌ که از ۳۰ خرداد تا ۶ تیرماه است، مشخص شده است؛ شعار هفته ملی مبارزه با مواد مخدر امسال، «دانش بیشتر، مراقبت بهتر» است که بازهم در حوزه پیشگیری است.

 یارمحمدیان اظهار داشت: در کل دنیا ۲۸۰ تا ۳۰۰میلیون معتاد وجود دارد و در ایران هم بین ۲۸۰۰ تا ۳ میلیون معتاد حرفه‌ای داریم، البته تعدادی معتاد غیرحرفه‌ای هم در کشور وجود دارد؛ آمار ما در استان اصفهان از آمار کشوری پایین‌تر است.

 دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر بیان داشت: به دلیل شیوع کرونا، در یک روز دستگیری‌ها و غربالگری، جداسازی و قرنطینه افراد انجام می‌شود و این افراد در دو قسمت جداگانه نگهداری می‌شوند.

 ابتلای قطعی یک معتاد دستگیرشده به کرونا در اصفهان

 وی ادامه‌ داد: در مرحله‌ اول دستگیری از ۱۰۰ نفر، یک نفر به طور قطع مبتلا به کرونا و ۳۰ نفر مشکوک به کرونا بوده‌اند؛ ۱۴ روز بعد مجددا مرحله دیگر شروع می‌شود‌ و افراد به مرکز ماده ۱۶ که سپاه در پادگان امام علی(ع) مبارکه در ۸ تیرماه افتتاح خواهد کرد، منتقل خواهند شد.

 یارمحمدیان افزود: به جرئت می‌توان گفت که هیچ دولتی در کل دنیا این میزان هزینه برای مقابله با مواد مخدر نکرده است، ما ۴ هزار شهید تقدیم کرده ایم.

نظر شما درباره اين خبر:
  ارسال   صرفنظر  
بازگشت
 
  پورتال کتابخانه دیجیتال ستاد مبازه با موادمخدر  
 

  اخبار ستاد مبارزه با مواد مخدر در رسانه ها  
 

  نماهنگ‌هاي پيشگيرانه به روايت آپارات  
 

  پیام‌های پیشگیری از سوءمصرف مواد  
 

  خط ملي اعتياد 09628  
 
  پيوندها  
 
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا