اطلاعيه ها  
 
  كانال ايران پاك در تلگرام  
 

  آلبوم‌هاي "سراب" و "بگو نه"  
 

  مزایده  
 

  توليدات مشترك صدا و سيما و ستاد  
 

  انتشارات  
 

  نظرسنجی  
 
به نظر شما پیشگیری از اعتیاد مقدم بر درمان آن است؟
ارسال نظر

 
مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)
امروز اگر مسوولین نظام جمهوری اسلامی با موادمخدر به سختی مبارزه می کنند، این یک جهاد بزرگ، یک حرکت بسیار عمیق در راه پیشرفت ملت ایران است.
95/12/03

مصرف مواد در دانش آموزان متوسطه اصفهان از میانگین کشور پایین تر است


مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور اظهارکرد: داده ها نشان می دهد که وضعیت تجربه مصرف مواد در دانش آموزان متوسطه دوم و هنرستان های استان اصفهان از میانگین کشور پایین تر است.

 

 به گزارش خبرنگار ایمنا، مشاور دبیر کل و مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، امروز در همایش طرح توانمند سازی دانش آموزان ضمن تسلیت ایام فاطمیه اظهار کرد: جامعه بشریت در قرن 21 دچار دگرگونی های پیچیده شده است، این عصر دگرگونی ها با چند مولفه همراه است . چنانچه همه متخصصان و اندیشمندان عرصه تعلیم و تربیت به این ویژگی ها توجه نکنند، به طور یقین با مشکلاتی مواجه خواهیم بود. در عرصه دگرگونی های فزاینده ما با سرعت تحولات و سرعت شتابان تغییرات در عرصه های اجتماعی، فرهنگ، ارزشها و در عرصه مباحث اقتصادی مواجه هستیم.

یکی از ارمغان های منفی دگرگونی ها رشد آسیب های اجتماعی است

وی افزود: این سرعت تغییر و تحولات ارمغان های منفی را هم به دنبال خواهد داشت، یکی از ارمغان های منفی دگرگونی ها رشد آسیب های اجتماعی است. متاسفانه در همه مطالعاتی که در جامعه جهانی صورت گرفته اندازه، حجم و دایره آسیب های اجتماعی در حال بزرگ تر شدن است.

دکتر حمید صرامی بیان کرد: در درجه دوم سه نظام اجتماعی در تیررس این آسیب ها قرار می گیرند. اولین نهاد اجتماعی خانواده است که در تیر رس آسیب ها قرار دارد. دومین نهاد مدارس و دانشگاه ها و محیط های آموزشی اند و سوم همه محله های شهر که در تیرس انواع آسیب های اجتماعی قرار می گیرند.

مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: یک مثلث سه ضلعی در حوزه آسیب های اجتماعی در کشور ملاحظه می کنیم که نوجوانان و جوانان را  به طور کامل در معرض تهدید قرار داده است. یک ضلع این مثلث اعتیاد به مواد مخدر و روانگردان ها است، ضلع دوم مثلث مشروبات الکلی بوده و ضلع سوم مباحث سوء اخلاقی و روابط سوء جنسی است که برای ترویج این آسیب جدی از بسیاری از ابزارها همانند شبکه های اجتماعی و شبکه های ماهواره ای و بیش از یکصد شبکه در سطح کشور دشمنان در حال استفاده هستند.

ماهیت مسائل اجتماعی بسیار پیچیده است

وی بیان کرد: در حوزه مسائل فرهنگی و اجتماعی پرداختن مقطعی برای حل مسائل کاری عبث و بیهوده بوده و اتلاف منابع را به دنبال خواهد داشت. به دلیل اینکه ماهیت مسائل اجتماعی بسیار پیچیده است و با این پیچیدگی ها نباید با یک رویکرد سطحی و ارایه بروشور و سخنرانی به استقبال آسیب رفت. به طور یقین برای کنترل و مهار آسیب های اجتماعی نیازمند دانش و برنامه ریزی تخصصی هستیم و عدم این دانش تخصصی موجب می شود که در برابر آسیب ها منفعل باشیم.

صرامی تاکید کرد: به شکل تهاجمی در برابر آسیب قرار می گیریم و به چند مولفه نیازمند هستیم. باید شناخت صحیح و درک عمیق مبتنی بر داده های صحیح علمی را داشته باشیم و درک صحیح مبتنی بر داده های علمی بیانگر این است که ما کاملا بدانیم در سطح یک مدرسه، محله، خانواده ، نظامات آموزشی و در جامعه چه اتفاقی می افتد تا در جهت مقابله تهاجمی با آسیب گام برداریم.

مشاور دبیر کل و مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: استان اصفهان در 25 سال اخیر از سال 1368 تا سال 1394 حدود 473 هزار و 660 نفر از جرایم مواد مخدر را توسط نیروی تلاشگر انتظامی دستگیر کرده است.  این نیروی کمی نیست، در حقیقت این امر حاکی از آن است که بخشی از سرمایه های انسانی در چرخه خرید، فروش ، قاچاق و مصرف مواد مخدر قرار گرفته اند. نکته دیگر اینکه در استان اصفهان توسط دستگاه قضایی و نیروی انتظامی و همه فعالان، مقابله با عرضه بیش از 360 تن انواع مواد مخدر محرک و توهم زا کشف و منتقل شده است.

لزوم توجه دستگاه های فرهنگی در حوزه  کاهش تقاضای مواد مخدر

وی با اشاره به سوال اساسی در این زمینه خاطرنشان کرد: سوال این است که آیا با این حجم دستگیری ها و کشفیات، میزان تقاضا کاهش یا افزایش پیدا کرده یا با تغییر روبه رو نبوده است. باید اذعان کنم که آخرین نتایج تحقیقات ما در استان بیانگر این است که وضعیت شیوع مصرف مواد در جمعیت عمومی استان با مقدار رشد مواجه بوده است. معنا و ترجمه این داده ها و آمار جدید بیانگر این است که دستگاه های  فرهنگی استان باید گام های وسیع تر و جدی تری را در حوزه کاهش تقاضای مواد مخدر بردارند.

به گفته صرامی؛ در صورت عدم این اتفاق به طور یقین با مشکلات جدید مواجه خواهیم بود. داده های علمی نشان می دهد که مصرف مواد در جمعیت عمومی 15 تا 64 سال استان، الگوی مصرف مواد در جمعیت عمومی تریاک، هروئین، شیشه و حشیش به ترتیب بر اساس آخرین مطالبات چهار الگوی مصرف را به خود اختصاص داده است.

در گروه سنی نوجوانان استان الگوی مصرف ابتدا ماده گل ، حشیش، گرس، علف و ماری جونا بوده  که نشان می دهد در مقابله با آسیب چنانچه بخواهیم برای نوجوان کاری در مدارس بکنیم باید تمام توان و انرژی خود را درباره این ماده اختصاص بدهیم.

ما نیازمند یک دانش تخصصی در برخورد با پدیده های اجتماعی هستیم. باید در نظامات آموزشی نگاه رقابت گرایانه بر روی دانش آموزان ترویج دهیم.  نگاه های گروهی و همکاری گرایانه سبب خواهد شد که یک گام دیگر هم در حوزه آسیب ها عقب بیفتیم. با این شرایط در سطح کشور نیازمند افراد متخصصی هستیم که دانش و برنامه ریزی برای مقابله با آسیب های اجتماعی را برخوردارند و در سطح آموزش و پرورش این اتفاق در حال رخ دادن است.

تجربه مصرف مواد در دانش آموزان متوسطه دوم استان اصفهان از میانگین کشور پایین تر است

مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور اظهارکرد: نکته دیگر در داده ها نشان می دهد که وضعیت تجربه مصرف مواد در دانش آموزان متوسطه دوم و هنرستان های استان اصفهان از میانگین کشور پایین تر است و این جای خرسندی دارد که مربیان و مدرسان آموزش و پرورش توانستند شیوع مصرف را در بین دانش آموزان پایین تر نگه دارند. درصورتی که با اینگونه طرح ها ما بتوانیم  انتقال مفاهیم مهارت، توانمند سازی و انتقال مفاهیم ارتقای سلامت را بدهیم به طور یقین  وضعیت استان در طول برنامه ششم توسعه بهتر خواهد شد.

صرامی عنوان کرد: طرح توانمند سازی براساس یک نگاه برنامه ای و مطالعات متعددی است که در تجارب کشورهای توسعه یافته و بازه هایی که از آن کشورها داشته ایم اجرا می شود. ما به این نتیجه رسیدیم که برای اجرای طرحی که سه لایه را همزمان با هم پوشش دهد اقدام کنیم. طرح در استان قم  به عنوان پایلوت برگزار شده و استان قزوین پیلوت دوم بوده و امروز باید اشاره کنم که در 12 استان کشور طرح توانمند سازی و روشهای اولیه پیشگیری از اعتیاد در سه قشر دانش آموزان،  والدین دانش آموزان و معلمان و مدیران و مربیان همان دانش آموزان در حال اجرا است.

وی افزود: طرح توانمند سازی را از طریق 12 دوره آموزشی در 12 استان قم، قزوین، لرستان، مرکزی، کرمان، خراسان جنوبی، آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان،شهر تهران، خوزستان و گلستان برگزار کردیم و 1650 مدرس زیر چتر آموزشهای 9 ساعته روزانه قرار گرفتند. بر اساس این طرح مقرر شد که یک میلیون نفر از دانش آموزان و والدین و مربیان آنها زیر این چتر قرار بگیرند.

هدف اصلی طرح توانمند سازی کاهش تمایل و خودداری از مصرف مواد

مشاور دبیر کل و مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با اشاره به هدف طرح توانمند سازی در مدارس تاکید کرد: هدف اصلی طرح توانمند سازی کاهش تمایل و خودداری از مصرف مواد است و بدان معنا که ما با چهار مولفه به دنبال این کاهش تمایل هستیم و بر اساس آخرین آمارهایی که در سطح کشور بررسی کردیم میانگین تمایل مصرف به مواد در جمعیت عمومی کشور 8/16 درصد است.  این تمایل به مصرف در استان اصفهان حدود 12 درصد است و این نشان می دهد که نوع اقدامات اثر بخش بوده است.

وی یادآور شد: همچنین در نگرش در طرح توانمند سازی باید به گونه ای عمل شود که  نوجوانان و جوانان با یک سلسله آموزشهای ارتقای توانمندی روانی و اجتماعی نگرش شان نسبت به مواد منفی شود و بر اساس داده های سطح کشور 9/27 درصد جمعیت عمومی کشور به مواد نگرش مثبت دارند و این عدد در استان اصفهان 4/23 درصد است و بیانگر این است که نگرش مردم اصفهان نسبت به مواد از میانگین کشور پایین تر است .

صرامی بیان کرد: هدف سومی که در طرح توانمند سازی دنبال خواهیم کرد این است که بتوانیم دانش و توانایی معلمان در مداخله مهارتی و آموزش پیشگیری از اعتیاد را داشته باشیم و به دنبال این هستیم که از ظرفیت و پتانسیل 960 هزار مربی آموزشی در کلاسهای درس برای انتقال مفاهیم پیشگیری از اعتیاد و بحث انتقال مفاهیم مهارتی استفاده کنیم.

آموزش و تربیت را از هم تفکیک کردیم

وی با ابراز امیدواری اذعان نمود: بنده  خرسندم که آموزش و تربیت را از هم تفکیک کردیم و به طور یقین با این موضوع باید ادغام شده عمل کنیم تا  بتوانیم ضمن تربیت نیروی انسانی، آموزش نیروی انسانی را نیز با خود به ارمغان بیاوریم. موضوع دیگر در طرح توانمند سازی، ارتقای زمینه مشارکت اجتماعی دانش آموزان در بحث اجتماعی شدن است و این نگاه اجتماعی شدن از اوایل دولت تدبیر و امید مطرح شد و یک رویکرد بسیار قابل توجه می باشد.

در بسیاری از کشورهای جهان به این نتیجه رسیدند که فعالیت های دولتی نمی تواند بحث مبارزه را به موفقیت برساند و اگر آحاد جامعه در این زمینه مداخله و سهم خود را ایفا بکنند، زمینه مهار و کنترل آسیب ایجاد خواهد شد.

تشکل های دانش آموزی ضد اعتیاد کم داریم

مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشورگفت: متاسفانه  با وجود 13 میلیون دانش آموز تشکل های دانش آموزی ضد اعتیاد کم داریم و در 107 هزار واحد آموزشی در کشور این موضوع جاری است. این طرح توانمند سازی باید بتواند حس اجتماعی را در دانش آموزان ایجاد کند.

به گفته صرامی؛ بر اساس مطالعات انجام شده حدود 698 درصد مردم ایران علاقه مند هستند که در بحث پیشگیری مداخله کنند و این سهم در استان اصفهان 70 درصد است. معنای این حرف این است که مردم استان اصفهان آماده مداخلات اجتماعی هستند اما الگو، مدل و شیوه صحیح را ندارند. در این صورت 55 درصد از والدین بعد از چهار سال از اعتیاد بچه ها اطلاع پیدا می کنند و در این زمینه باید تلاش شود. لازم است طراحی مدل ها برای انتقال مفاهیم به مردم با تعهد و تخصص و علاقه مندی صورت بپذیرد.

اگر با خلاقیت و نوآوری حرکت نکنیم در لابه لای چرخ دنده های سرعت تغییرات له می شویم. در این عرصه گام های موثر را برداریم  تا با کاهش آسیب ها روبه رو شویم. درطرح توانمند سازی به دنبال این هستیم که زمینه های سکوت و انکار و نفی مقوله آسیب را در سطح مدرسه بشکنیم تا مشکلات را در مدارس کاهش دهیم.

نظر شما درباره اين خبر:
  ارسال   صرفنظر  
بازگشت
RSS
 
به گزارش روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان به نقل از خبرگزاری ایمنا؛ همایش راهکارهای علمی و فرهنگی پیشگیری از اعتیاد روز چهارشنبه مورخ 25/11/1396 در محل سالن اجتماعات شهید آوینی دانشگاه آزاد اسلامی شهرضا برگزار گردید. در حاشیه این همایش حمید رضا صرامی مشاور دبیرکل و مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سیاست‌گذاری انجام شده از سوی رهبر معظم انقلاب برای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی، اعتیاد به عنوان اولویت نخست دستگاه‌های اجرایی معرفی شده است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان گفت :در استان اصفهان ۱۰۰ هزار نفر معتاد وجود دارد ، که ۱۰ درصد از آنها زنان هستند. به گزارش روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان مصطفی هادی زاده در همایش راهکارهای علمی وفرهنگی پیشگیری از اعتیاد که در دانشگاه آزاد شهرضا برگزار شد، با اشاره به اینکه در حال حاضر نزدیک به سه هزار نفر معتاد در شهرستان شهرضا شناسایی شده‌اند ، گفت: این نفرات در 11 مرکز درمانی مختلف در حال بهبود هستند.

دکتر رسول زرگرپور با انتقاد از از عدم حضور روسای شورای شهر و شهرداران در جلسات شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان و شهرستان ها اظهارداشت: شهردارن و روسای شوراهای شهر باید حضور در جلسات مبارزه با مواد مخدر و پیگیری مصوبات این شورا را جزو اصلی ترین وظایف خود تلقی کنند و در این مبارزه ی مهم که مورد تاکید مقام معظم رهبری است نقش موثرتری را داشته باشند.

گزارش تصویری همایش صیانت و گفتمان سازی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر و امحاء بیش از ۲۰ تن انواع مواد مخدر غير قابل استحصال دارويي

گزارش تصویری همایش صیانت و گفتمان سازی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر و امحاء بیش از ۲۰ تن انواع مواد مخدر غير قابل استحصال دارويي

گزارش تصویری همایش صیانت و گفتمان سازی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر و امحاء بیش از ۲۰ تن انواع مواد مخدر غير قابل استحصال دارويي

دکتر زرگرپور خاطر نشان کرد: راهی نداریم که با اعتیاد و مواد مخدر با تمام قوا مبارزه کنیم و هدفی نداریم جز اینکه این بلیه را در استان و کشور خود ریشه کن کنیم و چاره ای نداریم که از تک تک مردم و آحاد جامعه و تک تک خانواده ها بخواهیم که در این ارتباط کمک کنند و خود نگهبان و کنترل کننده باشند.

نماینده ولی ‌فقیه و امام جمعه کاشان گفت: یکی از تهدیدهای جدی برای جامعه های بشری امروز به خصوص جوانان، مواد مخدر است که توسط استکبار جهانی برای نابود سازی ملت ها به خصوص مسلمانان برنامه ریزی شده است.

دکتر رسول زرگرپور اظهار داشت: دین باوری مردم اصفهان باعث شده که میزان آسیب های اجتماعی در استان اصفهان از متوسط کشور پایین تر باشد و باید دغدغه ی ائمه جمعه نیز مسائل فرهنگی و کاهش آسیب های اجتماعی مد نظر رهبر معظم انقلاب باشد.

پوربافراني نماينده مجلس شوراي اسلامي به همراه جمالي سرپرست فرمانداري نايين به مناسبت سالروز جهاني مبارزه با مواد مخدر؛ از دبيرخانه شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان بازديد نمودند.

دکتر رسول زرگرپور با اعلام اینکه اصفهان نوزدهمین استان از لحاظ نرخ ابتلا به مواد مخدر است، اظهارداشت: از تیرماه ۹۵ تاکنون، ۳۶ هزار و ۷۰۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر و روان‌گردان توسط نیروهای انتظامی و امنیتی کشف‌ شده است.

شعار سالروز جهاني مقابله با قاچاق و سوء مصرف مواد مخدر از سوی سازمان ملل اعلام گردید.

دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان در تشريح برنامه هاي سالروز جهاني مبارزه با مواد از امحاي ٢٠ تن انواع مواد مخدر غيردارويي در اين استان خبر داد.

در جلسه كميته توسعه مشاركتهاي مردمي شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان بر لزوم به كار گيري پتانسل سمن ها در حوزه پيشگيري از اعتياد تاكيد شد.

رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اعلام نمود: با توجه به مصوبه ی دولت ۱۰ درصد بودجه ی فرهنگی کلان شهرها، باید به امر مبارزه با مواد مخدر اختصاص یابدکه علاوه بر در اختیار گذاشتن این بودجه، حضور شهرداران نیز باعث هماهنگی، همکاری و مشارکت بیشتر با اعضای شورا هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خواهد شد.

دکتر رسول زرگرپور اظهارداشت: با توجه به درپیش بودن تعطیلات نوروزی و ورود مسافرین به اصفهان، معتادین متجاهر با هماهنگی پلیس و بهزیستی جمع آوری خواهند شد.

پنجمين همايش ملي روانشناسي، مشاوره و مددكاري اجتماعي با محوريت اجتماعي شدن امر مبارزه با مواد مخدر و روان گردان ها، روز چهارشنبه چهارم اسفند به همت مسئولان دانشگاه آزاد اسلامي خميني شهر برگزار گرديد.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: نیازمند واکنشی تخصصی در برخورد با پدیده‌های اجتماعی هستیم زیرا با نگاه کهنه و دیروز نمی‌توان به استقبال آینده رفت.

دبیر شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان گفت: از ابتدای سال تا کنون بالغ‌ بر 600 تن مواد مخدر در کشور کشف شده است که این میزان در استان اصفهان 40 تن کشفیات مواد مخدر بوده است.

مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور اظهارکرد: داده ها نشان می دهد که وضعیت تجربه مصرف مواد در دانش آموزان متوسطه دوم و هنرستان های استان اصفهان از میانگین کشور پایین تر است.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
 
  اخبار ستاد مبارزه با مواد مخدر در رسانه ها  
 

  نماهنگ‌هاي پيشگيرانه به روايت آپارات  
 

  پیام‌های پیشگیری از سوءمصرف مواد  
 

  خط ملي اعتياد 09628  
 
  پيوندها  
 
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا